Як зробити телескоп власними руками

Телескоп своїми руками

 

Сяйво далеких зірок у нічному небі заворожує, так і хочеться дотягнутися до них ближче. Хм, чому б і ні? За допомогою телескопа можна набагато краще розглянути небесні світила - так, що вони дійсно здадуться трохи ближче. І навіть якщо немає грошей на цю «іграшку» немає, нічого страшного, адже можна зробити телескоп своїми рукамиЯк? Про це і піде мова далі.

 

Зробити телескоп своїми руками - це цілком реально, що не лінуються раз за разом доводити домашні умільці. «Саморобний» телескоп може давати цілком пристойне збільшення в 100 або навіть більше разів. Втім, виготовлені своїми руками телескопи з великим збільшенням виходять занадто громіздкими, тому все ж частіше в домашніх умовах телескопи роблять з 50-кратним збільшенням.

 

Телескопи, як відомо, бувають рефлекторні, оснащені дзеркалами в якості світлозбиральних елементів, і рефракторні, оснащені системою оптичних лінз. Вважається, що в домашніх умовах легше виготовити рефракторний телескоп , оскільки телескоп-рефлектор вимагає більш тонкої і точної роботи.

 

Принципова схема телескопа-рефрактора досить проста. На одному його кінці знаходиться об'єктив - лінза, яка збирає і фокусує промені світла. А на іншому кінці знаходиться окуляр - лінза, через яку можна розглядати зображення, отримане від об'єктива. Об'єктив закріплений в основній трубі телескопа, іменованої тубусом, а окуляр - в меншій трубі, званої окулярним вузлом.

 

Отже, щоб зробити телескоп-рефрактор своїми руками, знадобиться 2 оптичних лінзи, 2 труби різного діаметру, а також кріплення для лінз, штатив. Лінзу для об'єктива телескопа можна придбати в найближчому магазині оптики: підійде лінза для окулярів з силою +1 діоптрій і діаметром близько 60 мм. Для окуляра телескопа потрібна звичайна лупа з фокусною відстанню 20-30 мм і діаметром 30 мм. Готовий телескоп буде давати збільшення до 50 разів.

 

Основна труба телескопа (тубус) виготовляється з щільного картону або листа жерстіЇї діаметр повинен бути дорівнює діаметру лінз об'єктива або ж трохи перевищувати його. Довжина основної труби при вибраних значеннях сили лінз об'єктива і окуляра повинна дорівнювати 1 м. Зсередини тубус телескопа повинен мати чорну матову поверхню, тому попередньо картон або метал для тубуса слід забарвити чорною фарбою та заматувати.

 

Труба для окулярного вузла також виготовляється з картону або металу. Довжина цієї труби повинна бути близько 20 см, а діаметр повинен дорівнювати діаметру окулярної лінзи. Окулярна труба вставляється в тубус телескопа, вона повинна мати можливість рухатися вздовж тубуса, прилягаючи до нього досить щільно. Для компенсації різниці в діаметрах обох труб в місці їх з'єднання необхідно встановити в тубус втулку.

 

Лінза для об'єктива кріпиться до основної труби телескопа опуклою стороною назовні. Кріплення виконується за допомогою оправи. В якості оправи можуть виступати кільця, діаметр яких дорівнює діаметру лінзи, а товщина - 10 мм. Відразу за лінзою кріпиться діафрагма, в якості якої може виступати диск з щільного, пофарбованого в чорний колір картону, в якому по центру вирізано отвір в 25-30 мм діаметром. Окулярна лінза кріпиться в окулярной трубі аналогічним чином, але діафрагма не потрібна.

 

Як зробити телескоп власними руками

 

Коли лінзи об'єктива і окуляра встановлені, можна з'єднати труби між собою, при цьому дуже важливо стежити, щоб центри обох лінз знаходилися на одній лінії. Фокусувати готовим телескопом можна, рухаючи окулярну трубу уздовж основної. Найзручніше фокусувати телескоп на яскравих об'єктах.

 

 

Як зробити телескоп власними руками

 

 

Зробити телескоп своїми руками за допомогою описаної методології не дуже складно, з подібним завданням впорається навіть школяр. Правда, слід зауважити, що готовий телескоп буде кілька разів поступатися за якістю зображення своїм заводським «колегам»Але нічого страшного, адже вдосконалюватися і досягати все кращих і кращих результатів під силу кожному - потрібно лише не здаватися!